Jesteś nowym klientem, ale uczyłeś się już języka niemieckiego? Koniecznie wypełnij nasz bezpłatny test poziomujący, abyśmy mogli przyporządkować Cię do właściwej grupy.

do testu kwalifikacyjnego

Nauka słówek niemieckich – efektywne metody

Zastanów się, czy obecnie stosowana przez Ciebie metoda jest naprawdę skuteczna. Czy pozwala Ci ona na zapamiętanie większości słówek? Czy bez problemu jesteś potem w stanie przywołać je sobie w pamięci i w odpowiedniej sytuacji użyć? A czy pamiętasz je po upływie np. tygodnia? Czy jesteś w stanie rozpoznać przyswojone wcześniej słownictwo w tekstach i słuchankach? Jeśli nie, aby Twoje wysiłki przyniosły optymalny skutek, sięgnij po inne metody nauki.

Kartoteka

Pierwszym krokiem jest wprowadzenie nawyku notowania w trakcie zajęć nowego słownictwa na małych karteczkach. Podczas nauki języka niemieckiego pamiętaj przy zapisie rzeczowników o ich rodzajnikach, lub notuj je odpowiednim kolorem (j/w). Znaczenie wyrazu objaśnij krótkim zdaniem lub kontekstem o znanym Ci znaczeniu. Pamiętaj o tym żeby objaśnienie nowego słownictwa było jednoznaczne! Jeżeli to Ci pomoże, możesz także stosować rysunki lub symbole.

Użycie małych karteczek pozwala na porządkowanie nowych słówek według różnych kategorii. W ten sposób będziesz w stanie ograniczyć sobie ilość słówek do nauczenia, i możesz podzielić je na małe zbiory. To bardzo ułatwia naukę:

  • rodzaj słownictwa: czasowniki, rzeczowniki, przymiotniki, przyimki czy zaimki,
  • podziały w poszczególnych częściach mowy. Rzeczowniki według rodzajników, czasowniki regularne/nieregularne, rozdzielnie/nierozdzielnie złożone itd.,
  • wyrazy proste lub złożone, czasowniki z/ lub bez przedrostków,
  • słówka, które nam się podobają i takie, których nie lubimy,
  • synonimy / antonimy,
  • tematycznie np. jedzenie: produkty zdrowe/niezdrowe; te które lubię/których nie lubię; owoce- warzywa- mięso- ryby; potrawy/napoje itd.

Po uporządkowaniu słownictwa przeczytaj całość (cicho lub półgłosem) i naucz się danej partii.

Wykonana w taki sposób kartoteka może Ci wszędzie towarzyszyć. Dzięki niej można się uczyć np. podczas przerw w szkole, w środkach komunikacji miejskiej, w poczekalni np. u lekarza itp.

Kartki z nauczonymi już słówkami można odłożyć w inne miejsce. Nie zapominaj jednak o ich regularnym powtarzaniu. Nowych słówek uczymy się aż do skutku.

Układanie zdań lub historyjek

Ucząc się nowego słownictwa bardzo przydatne jest łączenie go ze słownictwem, które już znamy, np. poprzez układanie zdań. Mózg łatwiej przyswaja takie konstrukcje. Na bazie nowego słownictwa warto jest również tworzyć całe historyjki, nie musza być one logiczne, natomiast wesołe, dziwne lub absurdalne. Takie ćwiczenie także doskonale ułatwia zapamiętywanie.

Utworzone teksty można też śpiewać w takt znanych melodii.

Rysunki i symbole pomagają w nauce słownictwa

Poznawanie nowego słownictwa możesz także urozmaicić poprzez wykonywanie rysunków oraz historyjek obrazkowych. Pamiętaj jednak żeby każdy z wykonanych rysunków podpisać. Kartkę z wykonanym przez siebie obrazkiem dobrze jest powiesić w pomieszczeniu, w którym często przebywasz. Patrząc na nią będziesz kojarzyć grafikę ze znaczeniem danego słowa i łatwiej je zapamiętasz.

Dla wielu osób pomocne jest również wielokrotne zapisanie danego słowa – poprawne pisanie słownictwa jest dobrą metodą uczenia się.

Rymowanki

Za pomocą rymowanek możesz łączyć poznane już słowa ze słowami nowymi, np. Kopf- Topf , Wald – alt, schreiben – bleiben. Wykonane w ten sposób rymowanki potem rytmicznie odczytujesz lub nucisz.

Oklejanie przedmiotów

Przyswajając słownictwo dotyczące przedmiotów codziennego użytku, możesz je oznaczyć karteczkami z nazwą. Większy efekt przynosi jednak narysowanie poszczególnych przedmiotów oraz ich podpisanie.

Tworzenie tematycznych grup słownych

Pomocne jest także tworzenie tematycznych grup językowych; w tym celu wybierz słowo nadrzędne, a następnie dopasowuj do niego pasujące tematycznie pojęcia, np. ulica: jezdnia, chodnik, ścieżka rowerowa, samochód, latarnia, dom, sklep, hotel itd., tworząc np. asocjogramy  lub mindmapy.

Memory

Na jednej kartce piszesz słowo, a na drugiej rysujesz przedstawiający je symbol. Można też na jednej kartce napisać nowe słowo, na drugiej inne, pasujące. I gra memory gotowa, korzystaj z niej (może z kolegą / koleżanką z kursu językowego ). A może ułożysz nową grę do nauki słówek?

Powtarzanie słownictwa

Przyswajając nowe słownictwo nie ucz się więcej niż 10-15 wyrazów naraz. Po takiej porcji nauki dobrze jest sobie zrobić przynajmniej 5 minutową przerwę i zająć się czymś zupełnie innym, np. tabliczką mnożenia (5 x 7= ?, 3 x 12 = ?).

Po chwili przerwy i zajęciu się czymś innym sprawdź, ile słów udało Ci się zapamiętać (generalne sprawdzenie). Tych słów, które Ci umknęły należy nauczyć się ponownie. Potem zabierz się za kolejną porcję materiału, powtarzając nowe słówka po przerwie.

Nowo poznane słownictwo dobrze jest także sobie powtórzyć przed pójściem spać. Po przebudzeniu się jest to pierwsza rzecz, która Ci się przypomina.