Jak uczymy dzieci i młodzież niemieckiego?

Na naukę języków obcych nigdy nie jest za późno, ale każdy rodzic zadaje sobie pytanie, czy jest taki moment, kiedy należy ją zacząć, aby wzniecić w dzieciach chęć do poznawania języków obcych na całe życie? Wiadomo, że znajomość kilku języków otwiera mnóstwo możliwości przed młodym człowiekiem. Z tego względu wielu rodziców od najmłodszych lat swoich dzieci inwestuje w nie - szukając ich talentów, goniąc za pasjami, zainteresowaniami i czasem, który trzeba na te wszystkie zajęcia poświęcić. System nauczania dzieci i młodzieży na kursach niemieckiego w Instytucie Austriackim uwzględnia te wszystkie czynniki.

 

Nasze kursy dedykowane są dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży. Naukę można rozpocząć na kursach maluszkowych w wieku 4 lat, kontynuować ją na Pierwszakach i Vorkursach (kursy przygotowujące do kursów stricte młodzieżowych, dających czas na ugruntowanie podstawowej wiedzy) oraz kursach młodzieżowych. Oznacza to, że niektórzy nasi kursanci są z nami średnio 12 lat. 16-latkowie mogą już uczęszczać na kursy dla dorosłych. W związku z tym większość naszych kursantów znamy od zagubionych przedszkolaków po szukającej swojego miejsca na ziemi młodzieży. Nasze kursy dla dzieci i młodzieży odbywają się w tygodniu lub w sobotę, tak bardzo lubianą przez wszystkich rodziców, którzy w tygodniu nie widzą możliwości na dowożenie dzieci na zajęcia.

 

Zdajemy sobie sprawę, że powierzają nam Państwo swój największy skarb. Dokładamy więc wszelkich starań, aby Państwa pociechy z chęcią uczęszczały do nas na zajęcia i dużo z nich wynosiły. Najważniejsze jest ukształtowanie u dzieci świadomości, iż w innych krajach posługujemy się innymi językami niż polski, a u młodzieży przekonania, że nauka języka zaowocuje w przyszłości ciekawym środowiskiem pracy, międzynarodowymi znajomościami oraz dalekimi podróżami.

 

Zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone są w języku niemieckim. Nasz system nauczania obejmuje cztery etapy: kursy dla najmłodszych – czyli Maluchy, Pierwszaki, Vorkursy i kursy młodzieżowe.

 

Maluchy

Dzieci w wieku przedszkolnym są ciekawe otaczającego je świata. Dlatego już wtedy warto rozbudzić w nich zainteresowanie językiem niemieckim, a z radością będą się go uczyć. Nasze zajęcia charakteryzuje radosna i przyjazna atmosfera. Pracujemy metodą immersji, tzn. że dzieci są „zanurzone” w obcym języku, słuchając lektorów mówiących do nich po niemiecku i naśladując ich. Na tym etapie głównie gramy i bawimy się językiem, wykonujemy ćwiczenia ruchowe, uczymy się wierszyków i piosenek, a używane materiały wizualne oraz prace plastyczne, angażują wszystkie zmysły. Nie korzystamy tu jeszcze z podręczników. Dzieci poznają na zajęciach zwyczaje i tradycje krajów niemieckojęzycznych.

Pierwszaki

Głównym celem tych zajęć jest rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu, reagowania na usłyszane wypowiedzi oraz ćwiczenie poprawnej wymowy. Dlatego angażujemy do pracy wszystkie zmysły dziecka poprzez: gry językowe, zabawy ruchowe, muzykę, materiały wizualne oraz prace ręczne. Lektor zapoznaje także uczniów ze zwyczajami i tradycjami panującymi w krajach niemieckojęzycznych. Na tym etapie nauki zapoznajemy kursantów z niemieckim słowem pisanym, ćwiczymy pisanie i czytanie po niemiecku (np.odwzorowanie słów lub dopasowanie słowa do obrazka). Kurs „Pierwszaki” to okres przejściowy pomiędzy zabawą typową dla przedszkolaków a nauką, której trzeba poświęcić na początek chociaż 20 min tygodniowo. Stopniowo wdrażamy uczniów do pracy z podręcznikiem, kształtujemy ich samodzielność i umiejętność współpracy z innymi dziećmi. Zadania do wykonania w domu mają zachęcić dzieci do nauki języka również poza zajęciami i przygotować je do przyjęcia odpowiedzialności za swoje postępy w nauce.

Vorkurs

Trzon zajęć stanowią tematy dotyczące typowych sytuacji z życia dzieci. Gramatyka gra drugorzędną rolę i ma pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest skuteczna komunikacja w języku niemieckim. Jednym z tematów lekcji są także kultura i tradycje krajów niemieckojęzycznych. Aby nauka języka była przyjemna, wykorzystujemy na lekcjach internet, materiały audio oraz audiowizualne, muzykę i prace plastyczne. Na tym poziomie znajdujemy jeszcze czas na gry i zabawy językowe, dzięki którym utrwalamy wiedzę językową oraz uczymy swobodnego posługiwania się językiem. Nasze zajęcia charakteryzuje różnorodność form pracy: praca w parach, w większych zespołach, praca indywidualna. Pozytywne nastawienie do nauki niemieckiego to klucz do sukcesu w nauce. A dobra i przyjemna atmosfera na zajęciach przyczynia się do niego. Przekazywaną wiedzę i umiejętności sprawdzamy podczas krótkich sprawdzianów, które utrwalają zdobytą wiedzę.

Jugendliche (młodzież)

Wybór odpowiedniego tematu, którym zainteresuje się młodzież na tyle, aby podjąć dyskusję w języku niemieckim, jest nie lada wyzwaniem. Dotyczą one często zagadnień z obszaru niemieckojęzycznego. Gramatyka służy tylko jako środek do osiągnięcia celu, którym jest dobra komunikacja z obcokrajowcami. Nauka języka ma być dla młodzieży także przyjemnością, dlatego wykorzystujemy często internet, filmy, teksty słuchowe czy piosenki. Gry i zabawy pojawiające się na zajęciach, są dopasowane do wieku i umiejętności kursantów. To miły sposób na utrwalenie wiedzy językowej, a zarazem okazja do swobodnego operowania językiem. Również na tym etapie stosujemy różne formy prowadzenia zajęć: praca w grupie, w parach lub praca indywidualna, by zadbać o prawidłowy klimat i rozwój językowy grupy. Staramy się dbać o dobrą i przyjazną atmosferę pracy na zajęciach, tak aby nauka była inspirująca.

 

Zajęć i pomysłów na spędzenie wolnego czasu jest wiele, jednak nauka języka obcego, proces jego poznawania i

przyswajania to długa droga, inwestycja czasowa i pieniężna, która się opłaca. Ale nie zapominajmy, że to również wspaniała przygoda!

 

Zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia z języka niemieckiego do Instytutu Austriackiego.

 

 Autor: Katarzyna Rączka